Wyrok NSA w sprawie tankowania samochodów służbowych

Wyrok NSA w sprawie tankowania samochodów służbowych

Za paliwo do samochodu firmowego pracownik nie musi odprowadzać podatku dochodowego mimo, że koszt tankowania ponosi pracodawca. Zdaniem fiskusa paliwo jest nieodpłatnym świadczeniem, ale właśnie przegrał przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

 

To jest pierwszy wyrok w tego typu sprawie i ma on wpływ na dziesiątki tysięcy osób, które na co dzień używają samochodów służbowych do wykonywania swoich zawodowych obowiązków. Według fiskusa tankowane przez firmy paliwo wykorzystywane w prywatnym celu, np. podczas dojazdów z domu do pracy jest korzyścią (dodatkowym dochodem) dla pracownika i jako takie powinno być opodatkowane.

 

Podatek od pełnego baku nie należy się fiskusowi

 

Precedensowy wyrok zapadał w kontekście sprawy dotyczącej firmy, która chciała skorzystać z wprowadzonych w 2015 r. przepisów, które miały ułatwić rozliczanie samochodu firmowego, który jest używany zarówno służbowo, jak i prywatnie.

Spółka planowała rozliczać ryczałt od prywatnego użytku samochodów firmowych. Firma uważała, że podatek dotyczy wszystkich kosztów ponoszonych z eksploatacją samochodu służbowego. Skarbówka uznała jednak, że o ile naprawy czy ubezpieczenie można tak rozliczać, to paliwo jest odrębnym nieodpłatnym świadczeniem, od którego należy odprowadzić podatek.

Spółka nie zgodziła się z takim stanowiskiem i zwróciła się do NSA.

NSA wydał wyrok i wyjaśnił, iż wykorzystanie samochodu firmowego nie jest możliwe bez paliwa, dlatego nie można go traktować jako odrębne świadczenie. Wyrok jest prawomocny.